יתרונות בריאותיים של שמן דגים טבעי

שמני דגים הם מקורות עשירים של EPA ו-DHA, שתי חומצות שומן אומגה 3 מועילות. הם גם מקור טוב לסוגים אחרים של אומגה 3 המכונה חומצה אלפא-לינולנית (חומצת שומן אומגה 3 הנמצאת בשמנים צמחיים כגון שמן זרעי פשתן) וחומצה איקוספנטנואית (סוג של חומצת שומן אומגה 3 הנמצאת בדגים שמנים). בצורתם הטבעית, שמני דגים מכילים את מולקולות השומן EPA ו-DHA, אשר לא ניתן לסנתז על ידי גוף האדם. ובגלל זה חשוב לכלול אותם בתזונה. היתרונות של תוספי שמן דגים תועדו היטב בספרות המדעית. למעשה, מחקרים עדכניים מראים כי נטילת תוספי מזון המכילים שמנים אלו יכולה להפחית סמנים של מתח חמצוני ודלקת תוך שיפור בריאות הלב. להלן תמצא מידע נוסף על שמן דגים טבעי מתוספי מזון דגים יתרונות בריאותיים.

יתרונות בריאות האדם

גוף האדם יכול לקבל מספר יתרונות בריאותיים מצריכת שמני דגים טבעיים. הם מועילים במיוחד ללב, למוח ולמערכת החיסון. בריאות הלב - EPA ו-DHA ידועים כמפחיתים טריגליצרידים וכולסטרול LDL מזיק תוך העלאת רמות כולסטרול HDL מועילות. זה עוזר לשפר את תפקוד הלב על ידי הפחתת הסיכון למחלות לב וכלי דם ושבץ מוחי. בריאות המוח – למרות שהמוח האנושי עשיר באופן טבעי ב-DHA, מחקרים מראים כי נטילת תוספי שמן דגים יכולה להעלות את רמות ה-DHA עד 40%. EPA, לעומת זאת, יכול לעזור להפחית את הסיכון למחלות ניווניות כמו אלצהיימר ופרקינסון בגלל תכונותיו האנטי דלקתיות. בריאות מערכת החיסון - מערכת החיסון האנושית יכולה להפיק תועלת מהתכונות האנטי-דלקתיות והנוגדות חמצון של שמני דגים טבעיים.

יתרונות בריאות הנפש

חומצות השומן אומגה 3 המצויות בשמני דגים ידועות כמעודדות תפקוד בריא של המוח, והן יכולות גם לעזור לשפר את מצב הרוח ולמנוע תחושות של חרדה ודיכאון. חומצות שומן אלו ידועות כקריטיות להתפתחות המוח בילדים, אך הן יכולות גם לסייע בקידום תפקוד נפשי בריא אצל מבוגרים. המוח האנושי עשוי ברובו משומן, והוא מכיל רמות גבוהות של שתי חומצות שומן אומגה 3 הידועות כחומצה דוקוסהקסאנואית (DHA) וחומצה איקוספנטאנואית (EPA).

יתרונות לבריאות הלב וכלי הדם

הלב האנושי הוא איבר חזק להפליא, אבל הוא גם כזה שיכול להיות מושפע מגיל, בחירות אורח חיים ובחירות תזונתיות מסוימות. צריכת שמני דגים טבעיים יכולה לעזור להורדת לחץ הדם ולהגביר את בריאות הלב על ידי מניעת היווצרות של קרישי דם, שיפור גמישות כלי הדם והפחתת מתח חמצוני.

אומגה 3 מקורות מזון עשירים מדגים

סלמון טבעי – סלמון הוא מקור עשיר ל-DHA ו-EPA, אך הוא גם עשיר מאוד בקלוריות. מסיבה זו, עדיף לצרוך סלמון כפינוק ולא כחלק קבוע מהתזונה. תוספי שמן דגים הם דרך נוחה להגדיל את צריכת חומצות השומן החיוניות הללו תוך הפחתת קלוריות. דָג מָלוּחַ. דג האוקיינוס הזה הוא מקור טוב ל-EPA ו-DHA. הרינג הוא גם מזון דל קלוריות שניתן להשתמש בו במספר מנות שונות. מקרל הוא עוד דג אוקיינוס עתיר שומן שעשיר ב-EPA ו-DHA. הוא גם עשיר מאוד בחומצות שומן אומגה 6, ולכן עדיף לצרוך מקרל במידה. ביצי סלמון הוא מאכל יפני פופולרי שנאכל בדרך כלל כמנה ראשונה או מתאבן. זה גם מקור מצוין לחומצות שומן אומגה 3. סרדינים הם דג משומר פופולרי שעשיר בחומצות שומן אומגה 3. סרדינים הם גם מקור מצוין לחלבון ומינרלים כמו ברזל וסידן.

הסכנות בצריכת שמן דגים טבעי מדגים

שמני דגים הם מקור מזון נהדר העשיר בחומצות שומן אומגה 3, אך הם יכולים להכיל גם רמות גבוהות של רעלים כמו כספית, דיוקסינים ו-PCBs. צריכת כמויות גבוהות של רעלים אלו עלולה להזיק לבריאותכם, לכן חשוב לקחת רק מספיק שמן דגים כדי לענות על הצרכים היומיומיים שלכם. תוספי שמן דגים הם מקור מצוין ל-EPA ו-DHA ללא סיכון בליעת רעלים מזיקים. הם גם נוחים וקלים לקחת, כך שהם אופציה מצוינת עבור אנשים שלא נהנים לאכול דגים.

סיכום

שמני דגים הם מקור מצוין לחומצות שומן אומגה 3, אך הם יכולים להכיל גם רעלים מזיקים כמו כספית. חשוב לקחת רק מספיק שמן דגים כדי לענות על הצרכים היומיומיים, כמו כן, מומלץ לבחור בתוסף שמן דגים על פני שמן דגים טבעי. אם אתה רוצה לקצור את היתרונות של שמן דגים, תצטרך לקחת אותם באופן קבוע. ייקח קצת זמן עד שהם באמת יתחילו לעבוד. אתה צריך גם להיות מודע למה שקורה כאשר אתה צורך יותר מדי שמן דגים.