שוברים את הרגל העישון

עישון הוא גורם מוביל למוות ולמחלות ברחבי העולם. ההערכה היא כי ניתן לייחס שליש מכל מקרי המוות של מבוגרים מסרטן לעישון, מה שהופך אותו לגורם השני בשכיחותו למוות מסרטן לאחר קרינת UV. כולנו יודעים שעישון מזיק לבריאות שלנו. אבל מה שאנשים רבים אולי לא יודעים זה כמה נזק זה יכול לעשות לגופנו. עישון נקשר להשלכות בריאותיות שליליות רבות, כולל מחלות לב, סרטן ריאות ומחלות ריאות כרוניות כמו אמפיזמה וברונכיטיס כרונית. למרבה המזל, יש דרכים לשפר את המצב הזה ולהפסיק לעשן בבת אחת. אתה צריך לעשות שינויים בריאים בחייך ולאמץ הרגלים חדשים במקום התמכרויות ישנות שהיו לך כמעשן. מאמר זה ייתן לך כמה עצות מועילות כיצד לעשות זאת ולשפר את חייך באופן כללי עם הפסקת עישון.

להתאמן ולהפסיק לעשן ביחד

פעילות גופנית היא אחת הדרכים הטובות ביותר לשפר את הבריאות הכללית שלך ולעזור לך להפסיק לעשן. פעילות גופנית הוכחה כמפחיתה מתח, מגבירה את ייצור האנדורפינים ומשפרת את מצב הרוח ואת הבריאות הנפשית באופן כללי. כל הגורמים הללו יכולים לעזור לך להפסיק לעשן על ידי הפיכת העישון לפחות מושך ויותר קשה. אם אתם רגילים להסתמך על סיגריות כדי לנהל את הרגשות, תחושות החרדה או המתח שלכם, פעילות גופנית רבה יותר יכולה לעזור לכם להחליף את מנגנון ההתמודדות הלא בריא הזה למנגנון התמודדות בריא יותר. פעילות גופנית הוכחה גם כמשפרת את תפקוד הריאות ועוזרת לאנשים להפסיק לעשן על ידי שיפור הנשימה ויכולת הריאות. פעילות גופנית עשויה גם לעזור לך להפסיק לעשן על ידי הגברת קצב חילוף החומרים שלך, אשר בתורו עוזר לגוף שלך לעבד ניקוטין מהר יותר. על ידי הגדלת קצב חילוף החומרים שלך, פעילות גופנית יכולה גם לעזור להקל על הירידה במשקל ולהישאר רזה בזמן הפסקת עישון. פעילות גופנית יכולה גם לעזור להקל על הפסקת עישון על ידי מתן פורקן לרגשות ולאנרגיה שלך תוך מתן הזדמנות להישאר ממוקדים ומעורבים ברגע הנוכחי.

נשום עמוק כדי לעזור עם התשוקות

תרגילי נשימה יכולים להיות דרך מצוינת להפחית את התשוקה ולהישאר ממוקדים בהפסקת עישון. כאשר משתוקקים לניקוטין, חשוב פשוט לתת לתשוקה לבוא וללכת מבלי לעסוק בו באופן פעיל. זה יכול להיות דבר קשה לעשות, במיוחד עבור מתפטרים חדשים שרגילים לספק את התשוקה שלהם באופן מיידי. אבל למרבה הצער, זה רק מחזק את מעגל ההתמכרות ומקשה על היציאה. עם זאת, תרגילי נשימה יכולים לעתים קרובות לעזור לנהל את התשוקות. טכניקת נשימה עמוקה הכוללת שאיפה איטית דרך האף ונשיפה דרך הפה יכולה להיות מועילה בניהול התשוקות בזמן שאתה מתמקד בהפסקת עישון. מחקר שפורסם בכתב העת Addict Health מצא שסוג זה של טכניקת נשימה יכולה לעזור להפחית את התשוקה.

אכלו יותר פירות וירקות

מחקרים הראו כי צריכת יותר פירות וירקות יכולה לסייע בהפחתת הסיכון לפתח בעיות בריאות הקשורות לעישון, כגון קיבולת ריאות מופחתת. אכילת תזונה עשירה בפירות וירקות קשורה גם בסיכון מופחת למחלות לב, המהווה סיכון עצום נוסף הקשור לעישון. לדוגמה, מחקר אחד מצא שלאנשים שמעשנים ואוכלים תזונה עשירה בפירות וירקות יש סיכון נמוך יותר לפתח סרטן ריאות מאשר אנשים שמעשנים ואוכלים פחות פירות וירקות. מחקר אחר מצא שצריכת תזונה בריאה עשירה בפירות וירקות יכולה גם לעזור לאנשים להפסיק לעשן על ידי שיפור תפקוד הריאות והפחתת התשוקה לניקוטין.

מצא קבוצת תמיכה או יועץ

הצטרפות לקבוצת תמיכה או עבודה עם יועץ יכולה להיות דרך מועילה להפליא להישאר ממוקדים בהפסקת עישון. קבוצות תמיכה יכולות לעזור לך להישאר אחראי לניסיון ההפסקה שלך ולספק את העידוד שאתה צריך כדי להתמיד כשהדברים מתקשים. עבודה עם יועץ יכולה להיות מועילה בכמה דרכים. ראשית, זה יכול לעזור לך לעבד את הרגשות שלך ולפתור כל בעיה שעשויה לתרום לרצון שלך לעשן. ייעוץ יכול גם לעזור לך לפתח כישורי התמודדות חדשים שיכולים להחליף את העישון כמקור להקלה ונחמה. קבוצות תמיכה וייעוץ יכולים להיות מועילים גם על ידי מתן סביבה שבה אתה יכול לחלוק את המסע והמאבקים שלך עם אנשים אחרים שמנסים גם הם להפסיק לעשן. שיתוף החוויה שלך עם אחרים יכול לעזור לך לשמור על מוטיבציה והשראה להמשיך לנסות כשהמצב נהיה קשה.

רוב הסיכויים שתרגישו טוב יותר ותרצו להמשיך

הפסקת עישון יכולה להיות בעלת יתרונות בריאותיים מיידיים, כגון שיפור יכולת הריאות, שיעול מופחת וסיכון מופחת להתקף לב. הפסקת עישון יכולה אפילו לעזור לך לחיות זמן רב יותר ולהפחית את הסיכון שלך למות ממוות הקשור לעישון. ככל שתפסיק לעשן מוקדם יותר, כך תוכל לצפות לראות יותר יתרונות. תוך מספר שבועות בלבד לאחר הפסקת העישון, קצב הלב ולחץ הדם שלך יתחילו להאט. בתוך שלושה חודשים מהפסקת העישון, הסיכון שלך להתקף לב או שבץ יפחת בחצי. משמעות הדבר היא שתוכל להפחית באופן משמעותי את הסיכון למות ממוות הקשור לעישון.

סיכום

מאמר זה סיפק לך טיפים כיצד להפסיק לעשן ולשפר את חייך באופן כללי. אתה יכול להשתמש בעצות אלה כדי להפסיק לעשן ולהתחיל לחיות חיים בריאים ומאושרים יותר, ללא עישון וניקוטין. זכרו שהיתרונות יעלו על המאבק וזה שווה את זה.