בעיות נפשיות מה יכול להתרחש אם לא ישנים מספיק

אם אתה לא ישנה מספיק, הגוף שלך נכנס להילוך יתר כדי להדביק את הקצב. זה אומר שלמחרת בלילה, אתה צריך אפילו פחות זמן כדי להירדם. במילים אחרות, אתה מקבל "מחסור בשינה" במובן השלילי של המילה. אבל למה כל כך חשוב לגופנו לקבל את שבע עד תשע שעות השינה המומלצות בכל לילה? כי שינה מספקת היא חיונית לתפקוד תקין של הגוף והנפש שלנו. שינה משפיעה על היכולת שלנו לחשוב בבהירות, ללמוד דברים חדשים ולזכור דברים לטווח ארוך. שינה גם עוזרת לנו לשלוט בתיאבון שלנו, לנהל מתחים ולהישאר ערניים וממוקדים כשאנחנו צריכים להיות. כאשר אנו לא ישנים מספיק על בסיס קבוע, יש לכך השפעות שליליות רבות על הבריאות שלנו. הנה רק חלק מהם.

דיכאון וחרדה

דיכאון וחרדה הם שתיים מהבעיות הנפשיות הנפוצות ביותר הקשורות לאי שינה מספקת. חוסר שינה מספיק יכול גם להגביר את הסיכון לפתח בעיות נפשיות אחרות כגון הפרעה דו קוטבית או הפרעת דחק פוסט טראומטית. אם יש לך דיכאון או חרדה, שינה מספקת יכולה להיות טיפול מועיל. לוח זמנים קבוע לשינה יכול לעתים קרובות לעזור עם דיכאון וחרדה, גם אם זה לא הטיפול היחיד שאתה משתמש בו. אם יש לך בעיה נפשית, הקפד לדבר עם הרופא שלך על האופן שבו שינה יכולה להשפיע על מצבך. הם יכולים לעזור לך להחליט אם עליך לבצע שינויים כלשהם בלוח השינה שלך. בנוסף, הם עשויים להיות מסוגלים לטפל או לנהל את הבעיה הנפשית שלך באמצעות תרופות.

עלייה במשקל

ישנם גורמים רבים ושונים שיכולים להוביל לעלייה במשקל. שינה היא אחת מהן. כאשר אתה חסר שינה, הורמוני הרעב שלך מופרעים, מה שיכול לגרום לך להרגיש רעב יותר. מחקרים הראו שאנשים שישנים פחות משש שעות בלילה צורכים בממוצע 500 קלוריות נוספות ביום. זה מספיק כדי להוביל לכמות משמעותית של עלייה במשקל במהלך מספר חודשים. אם יש לך חוסר שינה, כדאי לשקול לאכול חטיף קל יותר לפני השינה. מחקרים הראו כי אכילת ארוחה גדולה לפני השינה יכולה להיות קשורה לשינה מופרעת. דבר נוסף שכדאי לזכור הוא שגם אם אינכם רעבים, ייתכן שאתם משתוקקים לאוכל שיעזור לכם להירדם טוב יותר. לדוגמה, יש אנשים שחושקים במשהו מתוק כעזר שינה.

כאב כרוני

בעוד לכאב כרוני יכולות להיות סיבות רבות, חוסר שינה יכול להיות גורם תורם במקרים מסוימים. אם יש לך כאב עקבי, אתה עלול להיתקל בבעיות ליפול או להישאר לישון. אם אתה מתקשה לישון מספיק וזה מפריע לפעילות היומיומית שלך, ייתכן שהרופא שלך ימליץ לפנות למומחה שינה. מומחי שינה מאומנים בסיוע לאנשים עם מגוון בעיות הקשורות לשינה. הם עשויים לספק לך מרשם שינה, כגון תרופות מיוחדות להשראת שינה. הם יכולים גם לספק לך טיפים לשיפור השינה שלך, כגון הימנעות מקפאין ואכילת חטיף קל לפני השינה.

ביצועים פיזיים מופחתים

אי שינה מספקת יכולה להשפיע על הביצועים הגופניים שלך במגוון דרכים. זמני התגובה שלך, הן באופן כללי והן מאחורי ההגה, עשויים להיות איטיים יותר כאשר אתה חסר שינה. מחקרים הראו שחוסר שינה יכול להפחית את הכוח הפיזי והסיבולת שלך ב-10%. אם יש לך חוסר שינה, אולי כדאי לך לשקול להתאים את שגרת האימונים שלך. לדוגמה, אם אתה עושה פעילות שדורשת הרבה כוח, אולי תרצה לעשות אותה מוקדם יותר ביום לפני שאתה עייף מדי.

ירידה במודעות ובזמני תגובה

חוסר שינה מפחית את המודעות שלך ואת זמני התגובה שלך. אולי שמעתם על דבר שנקרא זמן תפיסה-תגובה, משך הזמן שלוקח לכם לזהות איום ולהגיב אליו. כאשר אתה חסר שינה, זמן התפיסה-תגובה שלך ארוך יותר, מה שאומר שאולי לא תוכל להגיב בזמן למצבים מסוכנים. מחקרים הראו שלאנשים חסרי שינה יש זמני תגובה איטיים יותר מאשר לאנשים שיכורים. למעשה, לאנשים מחוסרי שינה יש זמני תגובה דומים לאלו של מישהו שיכור כחוק.

שורה תחתונה

אם אתה חווה השפעות בריאותיות שליליות מחוסר שינה, הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות הוא לתעדף שינה. משמעות הדבר היא הקפדה על שינה מספקת, קביעת לוח זמנים קבוע של שינה וניסיון להפחית את הפרעות השינה. אם אתה מתקשה לישון, אתה יכול לנסות טכניקות הרפיה, כגון מדיטציה או יוגה. חשוב גם לזכור ששינה היא משאב שניתן לשחזר. אפשר לחזור למסלול עם השינה לאחר שלא הספיקה לכמה לילות. סביר להניח שתבחין בכמה יתרונות מיידיים ברגע שתתחיל לישון טוב יותר. אתה עלול למצוא את עצמך פרודוקטיבי יותר, חושב בצורה ברורה יותר ומרגיש פחות לחוץ. ובטווח הארוך, שינה מספקת יכולה לעזור לשפר את הבריאות, מצב הרוח ואיכות החיים שלך.